Türkiye Mezunları Portalına nasıl üye olurum?
Türkiye mezunları web portaline aşağıdaki adımları takip ederek üye olabilir ve mezun bilgi formu alabilirsiniz.

1. turkiyemezunlari.gov.tr adresine giriniz ve sağ üst köşede bulunan "Kayıt/Giriş" butonuna basınız.
2. Gelen ekranda "Anladım" ve "Kayıt Ol" butonlarına basınız.
3. Ekrana gelen formu doldurup kaydediniz. Şifrenizi en bir büyük harf, sayı ve sembollerde oluşacak şekilde belirleyiniz. (Örnek; Q1w2e3r4! )
4. Türkiye Mezunları web partalından e-postanıza gelen aktivasyon linkine tıklayarak hesabınızı aktifleştiriniz.
5. Kullanıcı bilgilerinizle (e-posta ve şifreniz) Türkiye Mezunları web portalına giriş yapabilirsiniz.
Mezun bilgi formu nasıl alınır?
1. Sağ üst köşede "Profilim" butonuna tıklayınız
2. Profilinizde "Eğitim Bilgilerim" kısmına tıklayınız.
3. Sol üstte bulunan "Yeni Eğitim Bilgisi Ekle" butonuna basarak eğitim düzeyinizi belirleyin ve gelen formu doldurun. Diploma yükle kısmına e-devletten alabileceğiniz mezuniyet belgenizi veya transkriptinizi yükleyebilirsiniz, daha sonra "Kaydet" butonuna tıklayınız.
4. 4. Yenilenen ekranda eğitim bilgilerinizin gösterildiği alanda "Form" yazısına tıklayarak bilgi formunuzu indirebilirsiniz.
Üniversite diplomamı nereden alacağım?
Türkiye Cumhuriyeti Devletinde herhangi bir eğitim kurumundan mezun olan kişi diplomasını mezun olduğu eğitim kurumdan kendisi almaktadır. Türkiye’de uluslararası öğrenci statüsünde okuyup mezun olan öğrenciler diplomalarını alabilmeleri için mezun olacakları eğitim kurumuna Türkiye Mezunları portalinden aldıkları mezun formunu teslim ederek diplomalarını alabilmektedir.
Eğitim bilgisinin yanında yazan “Onaylı” ifadesi ne anlama geliyor?
Eğitim bilginizin yanında yer alan “Onaylı” yazısı sisteme girmiş olduğunuz bilgilerin yüklemiş olduğunuz belgelerde yer alan ya da sistemde kayıtlı kimlik numaranız aracılığıyla YÖKSİS’ten çekilen bilgilerle karşılaştırılarak doğrulanmış olduğunu belirtmektedir. Onaylı mezun olduğunuzda iş ilanlarına ve faaliyetlere başvuru yapabilirsiniz.
Eğitim bilgisinin yanında yazan “Reddedildi” ifadesi ne anlama geliyor?
Eğitim bilginizin yanında yer alan “Reddedildi” yazısı sisteme girmiş olduğunuz bilgilerin yüklemiş olduğunuz belgelerde yer alan ya da sistemde kayıtlı kimlik numaranız aracılığıyla YÖKSİS’ten çekilen bilgilerle eşleşmediği anlamına gelmektedir. Herhangi bir belge yüklemeyen veya sistemde geçerli bir kimlik numarası yer almayan mezunların eğitim bilgileri de reddedilmektedir. Bu aşamada mezun tarafından sisteme geçerli bir belge yüklenmesi veya üniversite kayıtlarında kullanılan bir kimlik numarasını bize (info@turkiyemezunlari.gov.tr adresine) iletmesi gerekmektedir.
Eğitim bilgisinin yanında yazan “Bekliyor” ifadesi ne anlama geliyor?
Eğitim bilginizin yanında yer alan “Bekliyor” yazısı sisteme girmiş olduğunuz bilgilerin yüklemiş olduğunuz belgelerde yer alan ya da sistemde kayıtlı kimlik numaranız aracılığıyla YÖKSİS’ten çekilen bilgilerle karşılaştırılması için yetkililerce kontrol edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu aşamada mezun tarafından yapılması gerekli herhangi bir işlem yoktur.
YU/TC kimlik numaramı nasıl güncelleyebilirim?
Sistemde yer alan kimlik numaranızı güncellemek için info@turkiyemezunlari.gov.tr adresine e-posta atmanız gerekmektedir.
Sistemde kayıtlı e-posta adresiniz bulunmaktadır şeklinde uyarı çıkıyor, ne yapmalıyım?
Sistemde kayıtlı e-posta adresinize erişiminiz bulunuyorsa “Şifremi Unuttum”a tıklayarak kayıtlı e-posta adresinizi yazıp şifrenizi yeni şifre oluşturabilirsiniz.
Sistemde kayıtlı e-posta adresine erişiminiz yoksa geçerli bir e-posta adresi ile değiştirilmesi için info@turkiyemezunlari.gov.tr adresine e-posta atmanız gerekmektedir.
Sistemde bulunan e-posta adresimi nasıl güncelleyebilirim?
Sistemde kayıtlı e-posta adresinizin değiştirilmesi için info@turkiyemezunlari.gov.tr adresine e-posta atmanız gerekmektedir.
Etkinliklere nasıl kayıt olabilirim?
Türkiye Mezunları portaline giriş yapıp profilinizi güncelledikten sonra "Etkinlikler" kısmında kayıt olmak istediğiniz etkinliğin sayfasını açtıktan sonra ve "Tek Tıkla Kayıt Ol" butonuna basarak katılabilirsiniz.
Etkinliğe kayıt olurken hata veriyor, neden?
Etkinliklere kayıt olmak ya da iş başvurusunda bulunmak için en az bir eğitim bilginizin onaylanmış olması gerekmektedir. Bunu yanı sıra, portalda yer alan bazı etkinliklerin katılım şartları diğerlerinden farklı olabilmektedir. Profil doluluk oranı asgari düzeyin üstünde değilse o etkinliğe katılım sağlanamaz.
Nasıl iş başvurusu yapabilirim?
Türkiye Mezunları portaline giriş yapıp profilinizi güncelledikten sonra "İş ve Kariyer" sayfasında başvuru yapmak istediğiniz iş ilanının sayfasını açtıktan sonra ve "Tek Tıkla Kayıt Ol" butonuna basarak iş başvurusunu yapabilirsiniz.
Portal üzerinden nasıl CV oluşturabilirim.
Türkiye Mezunları portaline giriş yapıp profilinizi güncelledikten sonra soda yer alan menüden “CV Oluştur” butonuna tıklayarak sizin için özel hazırlanmış özgeçmişinizi görüntüleyip indirebilirsiniz.
Profil doluluk oranı ve puanlama nasıl hesaplanmaktadır?
Profil doluluk oranı ve puanlama aşağıdaki kriterlere göre hesaplanmaktadır:
İlk Kayıt ( %20)
Kişisel Bilgilerim ( %30)
İletişim Bilgilerim (%30)
Eğitim Bilgilerim (%10)
Türkçe Dil Bilgilerim (%5)
Dil Bilgilerim (%5)