Mezun Dernekleri

Mezun Dernekleri

Türkiye Mezunları Dernekleri, mezunlarımızın kendi aralarındaki iletişimin sürdürülmesi ve Türkiye’yle olan ilişkilerinin devam ettirilmesi nokrasında önemli aktörler olarak görülmektedirler.

Türkiye Mezunları Dernekleri’nin uluslararası standartlarda kurumsallaşması ve uluslararası arenada karşılığı olan, söz sahibi dernekler haline gelmeleri öncelikli bir konu olarak görülmektedir. 2022 yılı itibariyle 30 ülkede 34 Türkiye Mezunları Derneği bulunmaktadır. Bu sayıya her yıl farklı ülkelerde yeni mezun dernekleri eklenerek mezunlarımızın kurumsal ağı her geçen gün güçlenmektedir. Mezun derneklerinin kurulması; ülke önceliği, mezun sayısı ve Türkiye ile söz konusu ülkelerin ilişkileri bağlamında analiz edilmekte ve bu kriterlere göre önceliklendirme yapılmaktadır.

Başkanlığımız mezun derneklerinin sivil toplum ruhuna uygun, proje üreten, uygulayan ve hayata geçiren bir yapıya kavuşmalarını desteklemekte ve teşvik etmektedir. Bu çerçevede Başkanlığımız tarafından 2022 yılında Türkiye Mezunları Dernekleri tarafından geliştirilen 100’ün üzerindeki proje desteklenmiştir.

Mezun Dernekleri

Dernekler

Bizimle İletişime Geçin 👋

Görüş, öneri ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın.