MEZUNLARIMIZ

Detay

YRD. DOÇ. DR. ASHFAQUL KHANDAKER MUIDAshfaqul Muid Khandaker İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden 2016 yılında doktora derecesini almıştır. Türkiye'de eğitim aldığı sırada TÜBİTAK araştırma bursuna hak kazanmıştır. Doktora çalışmasında mitokondrinin metabolizma ve hücresel yaşlanmadaki rollerini incelemek için çağdaş biyokimyasal ve moleküler genetik teknikleri kullanmıştır. Doktora çalışması “GENE” ve “BBRC” dergilerinde yayınlanmıştır.

2014 yılından bu yana toplam 14 makale yayınlamış ve bu makaleler toplamda 55 atıf almıştır. International Journal of Zoology and Animal Biology ve Journal: Microbial Bioactives isimli dergilerin yayın kurulunda yer almaktadır. Zoological Society of Bangladesh ve Türkiye Moleküler Biyoloji Derneği üyesidir. Aynı zamanda “Microbial Bioactives” ve “International Journal of Zoology and Animal Biology” dergilerinin yayın heyetinde yer almaktadır.

Mezuniyetinden sonra hâlihazırda çalışmaya devam ettiği Dakka Üniversitesinde Zooloji Bölümü, Genetik ve Moleküler Biyoloji bölümünde eğitim vermektedir. Çalışma alanları hücre yaşlanması, mitokondriyal hastalıklar, SARS CoV-2 genomik analizi ve patofizyoloji konularıdır. MUID Araştırma Grubu adı altında bir araştırma grubuna liderlik etmektedir. Hayvan Biyoteknolojisi, Gelişmiş Ağ Geçidi Klonlama ve Yaşlanmanın Moleküler Biyolojisi alanlarında araştırmalar gerçekleştirmektedir. Biyoteknoloji / terapötik uygulamaları için laboratuvarında gelişmiş bir GATEWAY klonlama teknolojisi üzerine çalışmalar yürütmektedir. Moleküler biyoloji ve genetik alanında ülkesinin önce gelen akademisyenlerinden biri konumundadır.


0 Yorum

Bizimle İletişime Geçin 👋

Görüş, öneri ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın.