MEZUNLARIMIZ

Detay

DR. HÜSEYİN ALİ MWİNYİ1966 doğumlu Tanzanyalı tıp doktoru ve siyasetçi. 1985- 1991 yılları arasında Türkiye’de Marmara Üniversitesinde tıp eğitimi alarak Türkiye mezunları arasına girmiştir. Hüseyin Ali Mwinyi, 1985-1995 yılları arasında Tanzanya Devlet Başkanlığı yapan Ali Hasan Mwinyi’nin de oğludur. Ali Hasan Mwinyi Tanzanya’yı sosyalist politikalardan özel sektör ve serbest piyasa ekonomisine geçiren lider olarak bilinmektedir.

Doktora eğitimini Londra’da tamamlayan Dr. Mwinyi ülkesine döndükten sonra sağlık alanında kamuda çalışmıştır. 2000 yılından itibaren Tanzanya Parlamentosunun üyesi olan Dr. Mwinyi, iktidar partisi Chama Cha Mapinduzi’nun milletvekillerinden ve partinin önemli aktörlerinden biridir. 2012-2014 yılları arasında Sağlık Bakanlığı görevinde bulunmuş ve Türkiye-Tanzanya arasında yakın ilişkilerin tesis edilmesinde önemli roller üstlenmiştir. 2014 - 2020 yılları arasında Savunma Bakanı olarak görev yapmıştır.

3 Kasım 2020 tarihinden bu yana Zanzibar'ın 8. Devlet Başkanı olarak görevine devam eden Türkiye Mezunu Dr. Mwinyi , kendisini yarı Türk olarak tanımladığını her fırsatta dile getirmektedir. Aynı zaman da ‘’insana yatırımın en büyük yatırım’’ olduğunu yeri geldikçe verdiği demeçlerinde vurgulamaktadır. Bakan Mwinyi, TİKA ve sivil toplum kuruluşlarının Tanzanya’da yürüttükleri faaliyetlere yardımcı olmakta ve Türkiye menşeili yatırımları her zaman desteklemektedir.


Bizimle İletişime Geçin 👋

Görüş, öneri ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın.