MEZUNLARIMIZ

Detay

Aysel Asadova1992 yılında Bakü’de doğmuştur. 1998’de özel müzik okuluna başlamıştır. 2009’da Azerbaycan Tıp Üniversitesi’ni kazanmıştır ancak 2010’da Bakü Müzik Akademisi “Şeflik” bölümünde lisans eğitimine başlamıştır. 2014’de Bakü Müzik Akademisinde lisans eğitimini tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimi öncesinde Azerbaycan Devlet Filarmonisinde Koro Şefi olarak görev yapmıştır ve 2017 yılında koro şefliği görevine Bakü Müzik Akademisinde devam etmiştir.

2014 yılında Türkiye Burslarına başvuruda bulunup “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Devlet Konservatuarı” Müzikoloji bölümünde Yüksek Lisans programına kabul edilmiştir. 2016’da Müzikoloji bölümünü bitirip Azerbaycan’a dönmüştür. 2018’de Bakü Müzik Akademisi Doktora programını kazanmıştır.  Buna ek olarak 2018’den beri Bakü Müzik Akademisinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2019 ve 2020 yılları arasında ise Azerbaycan Devlet Çocuk Filarmonisinde Genel Koro Şefi rolünü üstlenmiştir. Doktora eğitimini ise Bakü Müzik Akademisi’nde 2022 yılında tamamlamıştır.

Fransa, Belçika, Lüksemburg gibi ülkelerin saygın konser salonlarında ve Council of Europe’da çeşitli konserler vermiştir. Aysel Asadova’nın yer aldığı en önemli konserlerden bir tanesi Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mihriban Aliyev’in teşebbüsü ile başlatılan “Goodwill Angels of Azerbaijan” konser projesidir. Bu proje kapsamında Paris’te UNESCO Sahnesinde, Strazburg’da Avrupa Şurasında, Lüksemburg ve Belçika’nın çeşitli salonlarında düzenlenen konserlerde yer almıştır. Temmuz 2019’da gerçekleşen Haydar Aliyev anısına konser programında yer almıştır. 2021 yılında “VIII. Uluslararası Müzik ve Dans Kongresi” ve “Uluslararası Doğu-Batı Sentezi” programlarında kongre koordinatörü rolunu üstlenmiştir. Türk Bestekârı Hasan Uçarsu’nun Yaratıcılığı”, “Azerbaycan ve Türk Bestekârlarının Yaratıcılığında Tasavvuf (Sufizm) Mevzusu” gibi çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır. Asadova aynı zamanda “İgor Stravinski Dinsel Yapıtları ve Psalmler Senfonisi” kitabını yazmıştır.0 Yorum

Bizimle İletişime Geçin 👋

Görüş, öneri ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın.