Haberler

Detay

Kosova'daki Türkiye Mezunları BuluştuYurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca (YTB) Kosova’nın başkenti Priştine’de, Türkiye mezunları ile buluşma programı düzenlendi. Programa, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Fikrim Damka, Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Cengiz Çesko’nun yanı sıra eğitimlerini Türkiye'de tamamlamış çok sayıda Türkiye Mezunu kişi katıldı.

Programda konuşan YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, 1992 de başlayıp bu günlere kadar gelen 25 yıllık Büyük Öğrenci Projesi kapsamında çalışmalarda bulunan bürokratlara teşekkür ederek şunları kaydetti: “İnsana yapılan yatırımın ne kadar önemli olduğuna bugün burada hep birlikte bir kez daha şahit oluyoruz. Mezunlarımızın Makedonya’da, Kosova’da, Orta Asya’da, Balkanlar’da, saygın bireyler olarak ülkelerinin kalkınmalarına, gelişmesine ve bulundukları ülkelerde barışın tesisine verdikleri emeği gördükçe bu kardeşlerimizin yetişmesinde emeği olan herkesi şükranla anmak istiyorum.” Yusuf ayrıca, 25 Kasım’da İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’de eğitim görmüş öğrencilerle bir buluşma gerçekleştireceklerini ifade etti.

Büyükelçi Kılıç da Türkiye ve Kosova ile iki ülke halkları arasında çok özel ilişkiler bulunduğunu dile getirerek “Sizler her iki ülkeyi iyi bilen, tanıyan, halklarla etkileşim içerisinde olmuş, halkların hissiyatını yaşamış, tanımış bireyler olarak iki ülke arasındaki ilişkilere insani boyutta, kültür diplomasisi boyutunda, fahri elçilik boyutunda en büyük katkı sunabilecek insanlarsınız.” dedi. Türkiye mezunlarından KDTP Milletvekili Damka da Balkan ülkeleri ile Türkiye arasında bir yakınlık sağlanması için öğrenci dernekleri kurulması gerektiğini söyledi.

YTB Kültürel ve Sosyal İşler Dair Başkanı Mehmet Kılıç ise, Türkiye Mezunları programı hakkında bilgi vererek şunları kaydetti: “Bu sene başlattığımız bu mezun programının amacı mezunlarla tekrar irtibatımızı sağlamak ve her sene büyükelçiliklerimizin ev sahipliğinde böyle tekrar bir araya gelmek. İlgili ülkelerde mezun dernekleri kurmak. Bu amaçla bu programı başlattık. Bu sene yaklaşık 35 ülkede mezun buluşması gerçekleştirdik. 20 kadar ülkede mezun derneklerini tamamladık.” Programda konuşan TÜMED Başkanı Cengiz Çesko ise, işbirliği ve dayanışmaya vurgu yaparak güçlü Türkiye’nin güçlü mezunlar ve güçlü Kosova anlamına geldiğini kaydetti.

0 Yorum

Bizimle İletişime Geçin 👋

Görüş, öneri ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın.