Haberler

Detay

Kolombiyalı Türkiye Mezunları Bogota'da Bir Araya GeldiTürkiye'de çeşitli alanlarda eğitim alan ve mezun olduktan sonra ülkelerinde kariyerlerine devam eden Türkiye mezunu Kolombiyalılar, başkent Bogota'da bir araya geldi.


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Maarif Vakfı (TMV) ev sahipliğinde düzenlenen "Kolombiyalı Türkiye Mezunları Buluşması"na, Türkiye'nin Bogota Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun, TMV Kolombiya Temsilcisi Doç. Dr. Öner Buçukcu ve Türkiye'de eğitim almış Kolombiyalı mezunlar katıldı.

Kolombiya, Latin Amerika ülkeleri içinde Türkiye Bursları'na en çok başvuru yapan ülkeler arasında yer alıyor.

YTB'nin verilerine göre, 2012'den bu yana burslardan faydalanmak amacıyla 2 bin 916 Kolombiyalı başvurdu.

Kolombiya'nın birçok bölgesinden yapılan başvurular sonucunda mühendislik ve sosyal bilimler dahil her alanda toplamda 200 kişiye burs verildi.

Halen Türkiye'nin çeşitli kentlerindeki üniversitelerde Türkiye Bursları ile eğitimine 30 Kolombiyalı öğrenci devam ediyor.

YTB, Kolombiyalı Türkiye mezunlarının ilk kez başkent Bogota'da düzenlenen etkinlik kapsamında buluştuğunu bildirdi.


"Türkiye Bursları'nın eğitim vermesinin ötesinde bir amacı var"

Büyükelçi Sun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Bursları'ndan mezun Kolombiyalılarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kolombiya'daki büyükelçilik görevine başladığından beri bazı mezunlarla konuştuğunu belirten Sun, "Bir kısmıyla bu etkinlik vesilesiyle tanıştım ve çok mutlu oldum. Türkiye Bursları'nın eğitim vermesinin ötesinde bir amacı var." ifadesini kullandı.

Sun, "Ne kadar başvuru o kadar Türkiye dostumuz olacak." sözleriyle Kolombiyalıların Türkiye Bursları'na daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu yeni Türkiye sevdalısı anlamına gelir. Uzak coğrafyalarda ülkemizi seven ve tanıyan öğrencilerin ifade ettiği gibi 'Türkiye benim ikinci evim oldu' cümlesini duymak beni çok mutlu etti." diye konuştu.

Organizasyonu gerçekleştiren TMV Kolombiya Temsilcisi Buçukcu'ya ve katılımcılara teşekkür eden Sun, Türkiye Mezunu Kolombiyalılarla birlikteliği daha da güçlendirmek istediklerini söyledi.