Haberler

Detay

Afrika Gündemine Türkiye Mezunları Damga Vurdu 

Angola, Togo ve Nijerya ülkelerini kapsayan Afrika ziyaretlerinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gittiği ülkelerde coşkuyla karşılanırken birçok alanda iş birliklerinin geliştirilmesi noktasında da ülkeler arası ortak anlaşmalara imza atılıyor. Geçmiş yıllarda Türkiye’deki üniversitelerde eğitim alarak ülkelerine dönen ve önemli görevlerde bulunan Türkiye mezunları ise ziyarete damgasını vurdu. Türkiye mezunları ülkelerinin önemli medya kuruluşları için Afrika ülkeleri ve Türkiye arasındaki ilişkiler ile YTB’nin faaliyetlerini içeren makaleler kaleme aldı.

 

2008 yılında Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesinden mezun olan Nijerya Mezunları Derneği Başkanı Mohammed Bawa Gummi, Daily Trust Gazetesi’nde yayınlanan makalesinde Nijerya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin Osmanlı dönemine kadar uzandığına dikkat çekti. Türk Büyükelçiliği’nin Nijerya’da 1962 yılında açılmasının diplomatik bağların köklü olduğunu gösterdiğini bildiren Gummi, tıpkı Türkiye gibi Nijerya’nın da; nüfusu, yeraltı zenginlikleri ve sahip olduğu diğer özellikler ile Afrika’nın ve dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldığını belirtti.

 

2019 yılında Türkiye ile Nijerya arasındaki ticaret hacminin 725 milyon doları aştığını ifade eden Gummi, bu sayının 1 milyar dolara ulaşmasının her iki tarafın da çıkarına olacağına değindi. Gummi, makalesinde YTB’nin yürüttüğü Türkiye Bursları programının, dünyanın her yerinden olduğu gibi Afrika’dan da çok sayıda uluslararası öğrenciye prestijli Türk üniversitelerinde burslu olarak eğitim imkânı sunduğu bilgisini paylaştı. 

 

İNŞAAT, İMALAT VE ENERJİ SEKTÖRLERİNDE ÇOK SAYIDA TÜRK ŞİRKETİ VAR

 Abuja Üniversitesi öğretim üyelerinden Nijeryalı akademisyen Dr. Abdulkadir Süleyman Muhammed’in ise Daily Trust’de yayınlanan makalesinde Nijerya'da ağırlıklı olarak inşaat, imalat ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren çok sayıda Türk şirketi bulunduğunu bildirdi.  2016 yılı itibarıyla Nijerya'da toplam yatırımı 419,5 milyon dolar olan 50 Türk firmasının faaliyet gösterdiği bilgisini paylaşan Muhammed, yerli ortakların hisseleriyle birlikte Nijerya'daki Türk yatırımının 620 milyon dolara ulaştığını aktardı. Nijerya’dan akademik alanda eğitim için Türkiye’ye rağbetin son yıllarda artığını ifade eden Muhammed, YTB’nin teşvikiyle bu sayının daha da artacağını kaydetti. 

 Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2018 yılında mezun olan Togolu Türkiye Mezunu Dr. Abdou-Samiou Boukari’ın da kaleme aldığı makale, Togo’da Global Act ve Gana’da Ghana African News’de yer aldı. Boukari makalesinde Türkiye’nin Afrika ile son yıllarda geliştirdiği iş birliğinin sonucunda Afrika kıtasından çok sayıda öğrencinin eğitim için Türkiye’yi tercih ettiğini aktardı.

 TÜRK SAĞLIK SİSTEMİ DÜNYA STANDARTLARINDA

 Birbirine uzak gibi görünen ama çok sıkı iş birliği yapmak için önlerinde hiçbir engel bulunmayan iki ülkenin geleceğine etki edecek bir görev üslendiğini anlatan Boukari, bu konuda devlet görevlilerinin faaliyetlerinin yanı sıra, uluslararası öğrencilerin de çalışmalarının büyük önem taşıdığını vurguladı. Türkiye’de tıp eğitim aldığını ve Covid-19 salgınının zirve dönemlerinde Türk doktorlarla birlikte mücadele ettiğini belirten Boukari, Türk sağlık sisteminin dünya standartlarında bir sağlık sistemi olduğuna değindi.

 Türkiye ile Togo arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Boukari, “Togo’dan gelen diplomatlara, iş adamlarına veya turistlere, gayet iyi bir şekilde öğrendiğim Türkçe ile yardımcı olmaya çalışacağım. Onlar ile kendi ülkemin yetkilileri ve insanları arasında bir bağ kuracağım” ifadelerini kullandı.

 Togo’da bulunan öğrencilere Türkiye Bursları’na başvurmasını tavsiye eden Boukari, “Benim ve benim gibi binlerce Afrikalı gence eğitim imkânı veren Türkiye Cumhuriyeti’ne minnettarım. Bu yüzden ülkemi ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında Türk halkına teşekkür ederim” dedi. 0 Yorum

Bizimle İletişime Geçin 👋

Görüş, öneri ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın.